28.06.2012, archiv
Po delší době trh letních dovolených opět ožil novou destinací. Stalo se jí severoafrické Maroko, které začali Češi a další turisté v mnohem větší míře než dříve objevovat jako letní dovolenkovou destinaci. Maroko těží z menšího zájmu o dovolenou v Egyptě – vinou zpráv o tamní politické situaci, stejně jako z růstu cen v dalších oblíbených dovolenkových destinacích, které Egypt doposud ve značené míře suplovaly – v Turecku a Tunisu. Průměrné ceny zájezdů do obou destinací letos vzrostly – v případě Tunisu o 10 % (zde se nicméně hlavně jednalo o dorovnání cen po loňské porevoluční situaci) a v případě Turecka dokonce až o 11,4 %. Eva Sedlmajerová, obchodní ředitelka dovolena.cz, k destinaci Maroko říká: „Na trhu jsou zájezdy do Maroka od německých i českých cestovních kanceláří a jejich průměrná cena je velmi zajímavá. Cena za 8 denní zájezd například s odletem Prahy začíná na 10 990 Kč, a to včetně polopenze.“
 

Eva Sedlmajerová, obchodní ředitelka dovolena.cz, k destinaci Maroko říká: „Na trhu jsou zájezdy do Maroka od německých i českých cestovních kanceláří a jejich průměrná cena je velmi zajímavá. Cena za 8 denní zájezd například s odletem Prahy začíná na 10 990 Kč, a to včetně polopenze.“

 

Maroko přitom turistům nabízí řadu nevšedních zajímavostí a zážitků. Maroko je zemí okázalé  orientální nádhery, překrásného moře a skvěle vybavených letovisek. Patří k velkým  magnetům světového turismu a  dovolená v této zemi nabízí široké spektrum vyžití - včetně chladivých vln  azurového moře, omývajícího překrásné pláže pod ochranou monumentálního pohoří  Atlas. Maroko je arabská země s bohatou historií, vyspělou kulturou a početnými přírodními krásami. Nádherná starověká a středověká města jako  Ait Banhaddou, EssaouiraMarrákeš nebo  Fés nadchnou každého milovníka Orientu.

 

Letošní trendy: více all-inclusive, průměrná délka pobytu podobná jako loni

 

Kromě objevování Maroka jako nové destinace pro dovolenkáře z ČR se letošní sezona dá charakterizovat tak, že Letošní rok začal historicky nejúspěšnějším prodejem zájezdů se slevou za včasný nákup, které trvaly do konce února. Druhá a hlavní vlna prodeje pak začala o něco později než v loňském roce, právě kvůli úspěšnému prodeji first minute.

 

Dle prodejů od začátku roku nemůže říct, že by docházelo k nějakým zásadním změnám z pohledu prodeje jednotlivých tradičních destinací. Egypt zatím stále nedosahuje intenzity původních prodejů, ale prodeje mají stoupající tendenci. Řecko si stále u Čech drží status nejoblíbenější destinace, co se týče leteckých zájezdů – přestože se země potýká s řadou ekonomických problémů.

 

U stravování pokračujeme v loňském trendu, kdy výrazně stoupá prodej zájezdů se stravou all-inclusive. All-inclusive předčilo polopenzi už ve všech nejoblíbenějších destinacích. (Řecko, Španělsko, Turecko, Egypt, Tunis). Dá se v podstatě říct, že každý druhý zájezd, který se prodává, je se stravou all-inclusive.

 

Z hlediska kvality objednávaného ubytování zůstal stejný trend jako loni:

 

Turecko - 4*

Řecko - 3*, ale velmi výrazně posílily 4*

Španělsko - 3*

Egypt - 4*

Tunis - 4*

Jediná změna je u Bulharska, kde klienti nově výrazně preferují 4* nad loňskými 3*.

 

Průměrná dovolená na počet nocí se letos pohybuje na hodnotě 8,71 noc/dovolená. V loňském roce to bylo 8,89 noc/dovolená. Obecně tedy Češi dovolenou nezkracují. Dovolená na týden je ale nejvíce poptávanou.