Aktualizace 18. 3. 2020
Z nařízení vlády je od pondělí 16.3. zákaz vycestování z ČR do zahraničí českým občanům a cizincům s trvalým nebo přechodným pobytem.
Českým občanům a cizincům s trvalým či přechodným pobytem bude umožněn návrat zpět do České republiky. Pokud váš let končí na některém ze zahraničních letišť a máte problém s přesunem do ČR, navštivte stránky Ministerstva zahraničních věcí ČR www.mzv.cz, které organizuje hromadné svozy autobusy zpět do České republiky.
Stejně tak je s výjimkou možné, aby pro vás rodinný příslušník vycestoval. Je nutné se na hranicích prokázat kopií boarding passu.
V ČESKÉ REPUBLICE PLATÍ NAŘÍZENÍ OMEZENÍ POHYBU OBYVATELSTVA, LIDÉ MOHOU JÍT DO PRÁCE, NAKOUPIT NEJNUTNĚJŠÍ POTŘEBY A OMEZENĚ (konkrétní podmínky naleznete na stránkách www.vlada.cz) VYCHÁZET NA KRÁTKÉ PROCHÁZKY. NESTÝKEJTE SE S LIDMI, SE KTERÝMI NEŽIJETE V DOMÁCNOSTI. UDRŽUJTE SI ODSTUP OD OSTATNÍCH LIDÍ ALESPOŇ 2 METRY.
Co je onemocnění COVID-19?
Koronaviry jsou rodinou virů, která způsobuje širokou škálu onemocnění od běžného nachlazení po závažnější obtíže, jako je například syndrom náhlého selhání dýchání. V Číně je v současnosti epidemie nemoci spadající do kategorie koronavirů pojmenované oficiálně COVID-19. Jejími příznaky jsou kašel, horečka a dušnost. U 80 % pacientů se nemoc projevuje jako běžné respirační onemocnění a pacienti se po několika dnech až týdnech obtíží zcela zotaví, v menším počtu případů může onemocnění vést k vážným až kritickým komplikacím, které mohou mít za následek smrt. K přenosu nemoci dochází nejčastěji kapénkami, tedy vzduchem například při kašli nebo kýchání. Vážným a kritickým průběhem onemocnění jsou ohroženi zejména lidé se sníženou imunitou a lidé ve věku nad 60 let.
Co dělat, když cestuji do ČR z oblasti výskytu nemoci COVID-19?
- Pokud se u vás během letu vyskytnou příznaky respiračního onemocnění (dýchavičnost, kašel apod.) informujte o tom palubní personál. Při kašli si zakrývejte ústa i nos kapesníkem, případně rukávem, nikoliv rukou!
- V případě, že jste na letišti a objeví se u vás teplota, kašel nebo dušnost, neopouštějte letiště a vyhledejte stálou lékařskou pomoc.
- Pokud se u vás po návratu z rizikové oblasti vyskytnou příznaky COVID-19, nikam nechoďte, vyhněte se kontaktu s lidmi a kontaktujte svého praktického lékaře nebo hygienickou stanici ve svém kraji. Informujte je o svém pobytu v rizikové oblasti.
- Často si umývejte ruce - mýdlem a vodou. Pokud nejsou dostupné, využijte dezinfekční prostředky na bázi alkoholu.
- Posilujte imunitu dostatkem vitamínů
Co dělat, když mám koupenou letenku a nebudu cestovat?
- Jsou 2 možnosti - změnit (odložit) termín cesty nebo letenku stornovat. Pokud se rozhodnete necestovat, kontaktujte svého prodejce e-mailem nebo na lince 542 42 42 42. Jednotlivé letecké společnosti mají pro tyto situace nastavené mimořádné postupy. Naši prodejci ověří možnosti na základě vaší konkrétní letenky a navrhnou vám nejlepší řešení.
Jaká je účinná prevence?
- Správná hygiena rukou, to znamená mytí mýdlem po dobu alespoň 20 sekund a dezinfekce rukou, včetně konečků prstů.
- Použití respirátoru nebo roušky, pokud nemáte roušku, využijte šátek, kterým si zakryjete ústa a nos.
- Minimalizace kontakt s lidmi.
- Posilování imunitu dostatkem vitamínů.
Kde najdu nejaktuálnější informace?
- Státní zdravotní ústav: www.szu.cz
- Ministerstvo zdravotnictví ČR: www.mzcr.cz
- Světová zdravotnická organizace: www.who.int
- Ministerstvo zahraničních věcí: www.mzv.cz
Potřebujete se v souvislosti s koronavirem poradit?
Obraťte se na informační linku 1212, která byla zřízena přímo pro účely současného šíření koronaviru způsobujícího onemocnění COVID-19. Případně je možné zatelefonovat na některou z linek vyhrazených pro tyto účely Ministerstvem zdravotnictví ČR. Hotline MZV najdete zde.