Očkujte se při svém letu do zahraničí. Rádi vám zprostředkujeme poradenství, do kterých zemí je očkování povinné. Neriskujte své zdraví a zdraví svých blízkých.

Zkontrolujte si, zda je ve vaší cílové destinaci očkování povinné

Evropa  |  Asie  |  Afrika  |  Jižní Amerika  |  Severní a Střední Amerika  |  Austrálie a Oceánie

 

V případě, že cestujete do zahraničí mimo Evropu, doporučujeme vám konzultovat zdravotní rizika a hrozby pro cestovatele u odborníků.


Konzultace aktuálních nebezpečí pro cestovatele poskytují také Očkovací centra Avenier ve všech svých 20 pobočkách po České republice. V očkovacích centrech si můžete také zakoupit kvalitní vybavení pro vaši cestovní lékárničku a v případě potřeby si nechat vystavit i mezinárodně platný očkovací průkaz. Při zakoupení letenky s linkovým dopravcem máte 5% slevu z ceny vakcíny v očkovacích centrech Avenier.

 

Tipy a rady

Stravování

Při cestách do exotických krajů je lépe vyhnout se stravování na ulici. Hygienická úroveň pouličních kuchařů a místního obyvatelstva je ve většině případů velice nízká, ani jejich zdravotní stav nemusí být zcela uspokojivý.

Vyhýbejte se především nedostatečně tepelně upraveným pokrmům, zvláště z masa, ryb a mořských živočichů. Některé ryby (ulovené v blízkosti přístavu) mohou být nositele parazitů a žloutenky typu A.

Pozor dávejte také na ovoce a zeleninu: co je možné loupat, tak oloupejte, ostatní řádně omyjte. Pozor si dávejte na listovou zeleninu a saláty z ní připravené (zelenina nemusí být dostatečně očištěná, nebo omytá v nekvalitní vodě). Při nákupech dávejte přednost kvalitním dovozovým potravinám z rozvinutých zemí.

Nepijte vodu z neznámého zdroje, používejte pokud možno balenou pitnou vodu (kontrolujte těsnost a perforaci uzávěrů).

Koupání

Při pobytu v exotických zemích se vyhýbejte především koupání v povrchových stojatých vodách s bohatou vegetací. Upřednostněte koupání v tekoucí vodě.

Při koupání v moři a potápění nepřeceňujte své síly, při dlouhém plavání může dojít k vyčerpání, křečím a podchlazení. Dávejte pozor také na velké vlny, víry a spodní proudy. A především, nepodceňujte vliv alkoholu.

Při koupání a potápění v moři hrozí riziko setkání s nepříjemnými, dravými i jedovatými tvory – mořští ježci, medúzy, ryby. Mějte sebou pinzetu, dezinfekci, účinný prostředek. Používejte boty do vody.

Zvířata a hmyz

Při cestách nepodceňujte kontakt se zvířaty. Zvlášť nebezpeční mohou být toulaví psi a kočky, opice, netopýři. Ti mohou být zdrojem životu nebezpečné vztekliny. Divoce žijící zvířata jsou však většinou plachá.

Pozor dávejte na štíry, pavouky a hady - používejte kvalitní pevnou vyšší obuv. Nejjedovatější hadi žijí v tropické Asii, Jižní Americe a v Austrálii.

Při soumraku narůstá aktivita komárů přenášejících malárii, žlutou zimnici a horečku Dengue. Používejte vhodné oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi a kvalitní repelenty. V rizikových oblastech použijte po poradě s odborníky na cestovní medicínu vhodnou antimalarickou profylaxi. Mnohé oblasti a země rovníkové Afriky a jižní Ameriky vyžadují povinné očkování proti žluté zimnici. Na spaní doporučujeme použití impregnované moskytiéry. Mouchy mohou být aktivním i pasivním zdrojem infekcí, jako například spavá nemoc nebo průjmová onemocnění.

Průjmy a poranění

Na cestách může snadno dojít k lehčím poraněním i k těžším úrazům. Mějte proto na paměti platné očkování proti tetanu.

Průjem patří mezi nejčastější onemocnění cestovatelů a postihuje až 80% z nich (týká se exotických zemí). Průjem bývá často provázen bolestmi břicha, teplotou, zvracením, přítomností krve a hlenu ve stolici. Postiženi bývají nejčastěji individuální turisté, terénní pracovníci, zdravotníci nebo geologové.

Nepřeceňujte ani pobyt v 5* hotelovém resortu - neznáte zázemí, úroveň ubytování, ani zdravotní stav personálu, který s vámi nebo vaším jídlem přichází do kontaktu.

Pohyb ve skupině lidí

Necestujte zcela sami, raději se skupinou přátel. Při pobytu v rozvojových zemích se při kontaktu s místním obyvatelstvem vyhýbejte přeplněným hromadným dopravním prostředkům.

Především v přeplněných prostorech hrozí riziko nákazy - hlavně vzdušné kapénkové nákazy jako je chřipka, meningokoková meningitida, tuberkulóza atd.

Očkování a cestovní lékárnička

Před plánovanou cestou doporučujeme v časovém předstihu navštívit očkovací centrum, kde vám zajistí doporučená či povinná očkování. Některé země vyžadují povinné očkování proti žluté zimnici (státy centrální rovníkové Afriky a Jižní Ameriky). Běžným standardem je očkování proti žloutence typu A i B.

Nezapomínejte na vybavení cestovní lékárničky, kde by neměly chybět léky proti průjmům, teplotě, kvalitní repelent, analgetika, léky proti alergiím, obvazy, náplasti či dezinfekce. A především nezapomeňte na léky, které užíváte pravidelně.